Tělocvičná jednota Sokol na Mělníce se připojila k oslavám 70. výročí konce 2. světové války na Mělnicku a dne 6. května 2015 pod záštitou starosty města uspořádala soutěž v atletickém trojboji BĚHOSK – Memoriál Augustina Rebce. Proč BĚHOSK je zřejmé, když se spojí první dvě písmena jednotlivých disciplín závodu (běh na 50 m, resp. na 100 metrů, hod břemenem, skok do dálky). Závody jsme se rozhodli uspořádat formou Memoriálu, abychom v souladu s našimi tradicemi, uctili památku nejen našeho významného člena Augustina Rebce, ale také jako památku na všechny oběti nacistické okupace, kteří neváhali a pro svobodu národa zaplatili daň nejvyšší (více o A. Rebcovi – viz rámeček).
Oči všech šedesáti závodníků a více než desítky pořadatelů se ještě pár minut před začátkem závodu upírali k obloze. Navzdory provazům deště, omývajících spurtanovou dráhu našeho víceúčelového hřiště, nikdo z prezentovaných účastníků svoji účast nevzdal. Občas některý z nich vyběhl na atletický ovál, aby si rozehřál ztuhlé tělo a aby přírodě ukázal, že ani déšť je neodradí od chuti závodit. A příroda byla laskavá. Při pohledu na nadšení všech závodníků a závodnic rozehnala mraky a poslala jim svůj sluneční úsměv. Úderem čtvrté hodiny odpolední tudíž mohlo, v souladu s časovým plánem, být klání závodníků zahájeno. Zahájení se ujal starosta města Mělník MVDr. Ctirad Mikeš a po přivítání všech zúčastněných a krátkém shrnutí historických souvislostí spojených s postavou Augustina Rebce byla soutěžní část atletického trojboje zahájena.
Soutěže začaly běhy na 50 metrů nejmladších žáků a žákyň a poté pokračovaly během na 100 m ostatních kategorií. Na mokré dráze to pro závodníky, kteří neměli atletické tretry, bylo docela náročné, ale všichni to nakonec zvládli. Po absolvování běžecké části závodu se závodníci přesunuli na jednotlivá skokanská a vrhačská stanoviště. Na těchto stanovištích měli závodníci jednotlivých kategorií v dané disciplíně k dispozici po třech pokusech. Jakmile byly jednotlivé soutěže ukončeny, začal „maraton“ vyhodnocování. Nejlepší výkon každého ze sportovců v dané disciplíně byl bodově ohodnocen a součet těchto bodů určoval pořadí v jednotlivých kategoriích. Samozřejmě toto vyhodnocení chvíli trvalo, proto jsme pro zábavu těch nejmenších účastníků na víceúčelovém hřišti postavili pár stanovišť z Atletiky pro děti, které má náš atletický oddíl pro svoji činnost k dispozici.
Po sečtení všech bodů jsme přistoupili k vyhlášení výsledků soutěže. V každé kategorii obdrželi tři závodníci s nejvyšším celkovým počtem bodů upomínkový pohár, diplom a medaili.
Každý ze závodníků a závodnic si zaslouží náš obdiv a uznání. Všichni dali do závodu své srdce a udělali náš závod úspěšným. Nechceme vyzdvihovat toho nebo onoho, nicméně pro zajímavost uvádíme alespoň vítěze jednotlivých kategorií (kompletní výsledky jsou vyvěšeny na vývěskách v Tyršově domě). Mladší žáci – Jakub Bursa (2375 bodů), mladší žákyně – Adriana Chalupková (2380 bodů), žáci – Ludvík Švarc (2819 bodů), žákyně – Lucía Vítová (2606 bodů), mladší muži – Ondřej Bureš (2980 bodů), mladší ženy – Martina Gabryszová (2314 bodů) a ženy – Zuzana Valsová (2038 bodů).
Závěrem bych jako ředitel závodu rád poděkoval všem svým spolupracovníkům. To, co původně začalo jako akce atletického oddílu TJ Sokol na Mělníce, se postupně stalo dílem společným. Počínaje atletickým oddílem, přes silové sporty až po všestrannost, všichni jste pro úspěch nového závodu udělali maximum možného. Děkuji Vám a určitě se spolu s Vámi těším na příští ročník BĚHOSKu – Memoriálu Augustina Rebce v atletickém trojboji.
Ing. Igor Veterník, vedoucí atletického oddílu TJ Sokol na Mělníce
Augustin Rebec (30.7.1905 – 24.10.1942)
Náčelník tělocvičné jednoty Sokol na Mělníce, všestranný sportovec a cvičitel. V době nacistické okupace po násilném rozpuštění Sokola se v roce 1941 společně s dalšími členy Sokola prostřednictvím Václava Nováka napojil na odbojovou skupinu „Jindra“. Tato skupina spolupracovala s parašutisty, kteří připravovali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Po provedení atentátu dne 27. května 1942 byl v období následné represe v červenci 1942 spolu s dalšími mělnickými občany a členy Sokola zatčen.
Stanný soud v Praze ho za podporu útočníků, společně s dalšími sedmi členy mělnického Sokola, odsoudil k trestu smrti. Poprava celkem 252 osob zapojených do atentátu byla vykonána v koncentračním táboře v Mauthausenu 24. října 1942. Tehdy zde z mělnických Sokolů kromě Augustina Rebce zahynuli také Božena Rebcová, Ferdinand Černický, Miloslav Černický, Marie Černická, Václav Mareček, Marie Marečková a Libuše Marečková.
Augustin Rebec byl oceněn zlatým řádem města Mělníka jako symbolický představitel všech mělnických obětí heydrichiády.